Institucija ombudsmena u osiguranju uspostavljena je članom 25. Zakona o društvima za osiguranje u privatnom osiguranju što predstavlja značajan iskorak u osiguranju prava i pravnih interesa osiguranika, ugovarača osiguranja, korisnika prava iz ugovora o osiguranju i trećih oštećenih osoba iz osnova ugovora o osiguranju. Institucija ombudsmena u osiguranju obrazovana je da bi se osigurala stručna, profesionalna i neovisna pomoć za korisnike i davatelje usluga u osiguranju. Ova institucija je neovisna od učesnika na tržištu osiguranja.
NADLEŽNOST
Ombudsmen u osiguranju je nadležan u postupcima utvrdjivanja kršenja dobrih poslovnih običaja i osnovnih standarda struke osiguranja i posredovanja radi mirnog rješavanja sporova.
PODNOŠENJE PRIGOVORA OMBUDSMENU U OSIGURANJU
Prigovor koji nezadovoljna strana upućuje ombudsmenu u osiguranju mora sadržavati podatke o podnositelju zahtjeva (ime i prezime, adresu i kontakt telefon) i naziv društva za osiguranje te informacije o pravnim sredstvima ukoliko su korištena, činjenicama slučaja i razlozima podnošenja prigovora. Također, u prigovoru je potrebno navesti osnovne standarde struke i dobre poslovne običaje prekršene od strane društva za osiguranje i izjavu da je podnositelj prigovora saglasan da se njegov prigovor razmatra pred ombudsmenom i povodom istog donese odluka u skladu sa Pravilima i Pravilnikom o ombudsmenu.
Podneseni prigovor ombudsmen svestrano razmatra te donosi odluke:
Ukoliko je prigovor uzet u razmatranje, ombudsmen o tome obavještava podnositelja prigovora. Podneseni prigovor, ombudsmen u osiguranju prosljeđuje društvu za osiguranje na koji se prigovor odnosi, uz zahtjev da se u roku od 15 dana od dana prijema detaljno izjasni. Ombudsmen može da zahtijeva od društva da dostavi kopiju dokumentacije koja se odnosi na predmet u toku trajanja postupka, a može i na licu mjesta u prostorijama društva, neposredno da izvrši uvid u predmet.
POSREDOVANJE RADI MIRNOG RJEŠAVANJA SPOROVA
Kada ombudsmen u osiguranju ocijeni da u vezi prigovora može doći do sudskog spora, a radi sprečavanja nastanka spora, strankama u sporu može predložiti mirno rješavanje spornih odnosa. Ako obje strane prihvate posredovanje ombudsmena isto se obavlja u roku od 30 dana od dana prihvaćanja posredovanja. Prihvatanje posredovanja vrši se na obrascu čiji izgled i sadržaj utvrđuje ombudsmen. Svaka strana u posredovanju mora biti upoznata da ima pravo da odustane od započetog posredovanja, a izuzetno ukoliko postoje opravdani razlozi, posredovanje se može prekinuti i zakazati novi sastanak, ali isto se mora okončati u roku od 30 dana od dana prihvatanja posredovanja kao načina rješavanja spora.
Kontakt:
Agencija za nadzor osiguranja Federacije BiH
n/r Ombudsmena u osiguranju
Kolodvorska broj 12.
71 000 Sarajevo
Telefon: 033/610-897
Fax: 033/611-114
Pravilnik o ombudsmenu u osiguranju
Sarajevo-osiguranje d.d. Sarajevo je najveće osiguravajuće društvo na tržištu osiguranja u Bosni i Hercegovini. Decenije uspješnog poslovanja ovog društva kreirale su respektabilnu poziciju i prepoznatljivi imidž, kako u okvirima BiH i regije tako i Evrope.